

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 8.06 Ω |
| Power Rating | 125 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 15 ppm/°C |
| Number of Resistors | 1 |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 150 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Number of Terminations | 2 |
| ELV | Compliant |
| Height - Seated (Max) | 0.65 mm |
Stock: 190
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85750
Ext.Price$0.85750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85750 | $0.85750 |
| 10 | $0.60358 | $6.03580 |
| 25 | $0.52542 | $13.13550 |
| 50 | $0.45739 | $22.86950 |
| 100 | $0.39156 | $39.15600 |
| 300 | $0.35713 | $107.13900 |
| 500 | $0.32573 | $162.86500 |
| 1000 | $0.32111 | $321.11000 |
| 3000 | $0.31655 | $949.65000 |
| 5000 | $0.31205 | $1560.25000 |
| 10000 | $0.30350 | $3035.00000 |
